Logo BE-MASTER

Mobile menu

JAK OSIĄGNĄĆ SUCKES ZAWODOWY?

 

Szukanie wymarzonej pracy często przypomina czekanie na wyśnionego, idealnego partnera, przysłowiowego 'księcia na białym koniu'. Fantazjujemy na  temat jego wyglądu, intelektu, zasobności portfela i tak dalej. I gdy zdaje się, że oto jest ten wyśniony lub ta wyśniona, po 6 miesiącach czar pryska, a my wreszcie mierzymy się z rzeczywistością, a nie tym,  co stworzyła nasza głowa. I wtedy stajemy przed ważnym pytaniem: 'Co dalej?'. O ile, w kwestii związków o mechanizmie 'księcia' sporo możemy przeczytać, o tyle w zakresie szukania pracy już zdecydowanie rzadziej towarzyszy nam takie skojarzenie. Czy zatem jest ono słusznie przywołane?

 

Otóż, badania pokazują, że 'książę na białym koniu' na rynku pracy ma się całkiem dobrze. Z danych Instytutu Gallupa z 2013 roku wynika, że jedynie 17% Polaków chce zostać przy swoim obecnym szefie. Co to oznacza? Albo, że jesteśmy mało lojalni, albo, że po prostu nie lubimy swojej pracy. Jak to możliwe, że tak wielu z nas, robi to, czego w gruncie rzeczy nie chce? Biorąc pod uwagę fakt, że przecież w pracy spędzamy większą część naszego dnia i życia, brzmi to jak przekleństwo lub urok, który ktoś na nas rzucił. I nasuwa się od razu pytanie, jak to zmienić lub chociaż okiełznać?   

 

Pomóc może nam, nie książę, a coach kariery.  

 

KIM JEST COACH KARIERY?

Coach kariery mobilizuje klienta coachingu (tzw. coachee) do procesu samodzielnego uczenia się i samopoznania. W tym tkwi siła coachingu i odpowiedź na złożoność naszej rzeczywistości. Uczestniczenie w tym procesie, pozwala klientowi (tzw. coachee) zobaczyć sposób w jaki on i tylko on poznaje świat. I co więcej, w dalszej kolejności, następuje proces transferu wiedzy w umiejętności. A to powoduje zmianę. Trwałą zmianę, której tak wiele osób przecież pragnie. Coachee w coachingu kariery, poznaje odpowiedź na najważniejsze pytania: kim jestem, czego chcę i potrzebuję, co czuję i jaka jest moja misja? Następnie tę wiedzę, poprzez różnorodne ćwiczenia, coachee wciela w swoje życie i widzi rezultaty. W coachingu klient odkrywa swój mechanizm poznawczy. Innymi słowy, dowiaduje się w jaki sposób najefektywniej realizuje swoje życiowe cele, jakie są jego osobiste motywacje i ścieżki indywidualnej drogi rozwoju. Dzięki temu możliwe jest tworzenie zindywidualizowanych strategii sukcesu zawodowego.

 

To, co wyróżnia coaching od mentoringu czy doradztwa to fakt, że coachee sam odkrywa najważniejsze odpowiedzi. To nie jest relacja, w której klient przychodzi do coacha z problemem, a ten proponuje mu rozwiązanie. Coaching pomaga określić Twoje mocne strony oraz tworzyć indywidualną ścieżkę Twojej kariery. Jest doskonałym rozwiązaniem zarówno dla menażderów, dyrektorów, jak i osób wykonujących pracę na poszczególnych stanowiskach. To również sprawdzona metoda dla tych, którzy chcą zmiany w swojej ścieżce zawodowej, ale nie mogą się do tego zmotywować lub dla tych, którzy kompletnie nie mają na siebie pomysłu.

 

 

PRACA MARZEŃ A COACHING KARIERY?

Praca marzeń, tak ja pisałam powyżej, jest niczym 'książę na białym koniu'. Czekasz latami, a nawet jak się zjawia to pół roku później okazuje się, że do księcia naszemu szefowi bardzo, bardzo daleko. Choć w gruncie rzeczy, nie chodzi o księcia, ale o nas samych. To my tworzymy sobie iluzje, a potem jesteśmy rozczarowani, że świat ich nie spełnia.

 

Czemu coaching może być rozwiązaniem dla Ciebie w tworzeniu satysfakcjonującej kariery zawodowej lub po prostu szukaniu pracy? Bo cały system wychowawczy przygotował Cię głównie do pełnienia roli, a nie zadawania sobie twórczych i rozwojowych pytań. Bo nosisz w sobie masę przekonań, że 'w życiu trzeba się naharować', 'głupi ma zawsze szczęście', 'bez znajomości, nie masz szans na dobrą pracę', 'nic nie potrafię robić dobrze', 'nie wychylaj się', 'pokorne ciele…' i tak dalej i dalej. I czy tego chcesz czy nie, życie daje Ci to w co wierzysz.

 

I czasem po prostu, tak jesteśmy w tym zaplątani, że nie widzimy żadnej możliwości wyjścia, przełamania schematu kariery w mojej rodzinie. Aby wyjść ze strefy komfortu do strefy dyskomfortu, bo tylko tam widać więcej i wyraźniej, trzeba trochę odwagi. Odwagi do poznania samego siebie.  

 

 

Jak osiągnąć pracę marzeń? BE-MASTER COACHING  http://pl.freepik.com/index.php?goto=74&idfoto=795312

 

CO KONKRETNIE ZROBI COACH?

 

Coaching kariery w dużej mierze, w początkowej fazie polega na przełamaniu Twoich przekonań, nawyków, racjonalizacji, które trzymają Cię mocno w strefie dotychczasowego komfortu i oddalają Cię od Twojego prawdziwego 'JA'. Jak już odważysz się wyjrzeć poza strefę komfortu, możesz pójść dalej. Spojrzysz z nowej perspektywy na swój cały potencjał.  

 

Określisz jasno, to, co umiesz, potrafisz, lubisz, chcesz robić i co bardzo ważne, jak się chcesz czuć w swoim własnym życiu, pracy? Po co Ci w ogóle ta praca? Stworzysz mapę drogową Twojej kariery, jako części Twojego życia, a nie przykry obowiązek dorosłego człowieka. Na tym etapie, zazwyczaj, klient zaczyna dostrzegać nowe możliwości, których nigdy wczesnej nie widział.

 

Ponadto, co niezmiernie ważne, zaczyna w siebie wierzyć. Nareszcie, w jego głowie pojawia się myśl: 'Może się udać. Czemu nie spróbować?'. A potem myśli jeszcze śmielej: 'Uda się!' . Choć może brzmi to dla Ciebie teraz jak bajka, uwierz mi, że jest to bardziej realne niż czekanie na 'księcia na białym koniu'. Chodzi o to, abyś przestał/a marzyć o księciu, ale odkrył/a tego księcia czy księżniczkę w sobie. I dał/a się ponieść.

 

A potem już tylko podjęcie konkretnych działań w drodze do realizacji Twojej misji.

 

KRÓTKI COACHINGU KARIERY - ćwiczenia.

 

Ćwiczenie coachingowe 1. Ścieżka kariery

Odpowiedz lub wykonaj ćwiczenie z każdego punktu poniżej. Swoje odpowiedzi, przemyślenia zapisuj na kartce, a potem spójrz na to, co napisałeś i zobacz co z tego wynika dla Ciebie, czego się o sobie dowiedziałeś. Ćwiczenie możesz też wykonać z przyjacielem. Polecam!

 

 

Coaching zawodowy BE-MASTER

 

Ćwiczenie coachingowe  2. MAM TALENT i co z tego?

 

Czasem bywa tak, że ktoś bardzo, bardzo chce śpiewać. Ćwiczy, bierze udział w kursach, castingach. A jednak nie odnosi sukcesu. Albo odkrywamy naszą pasję do tańca w wieku 40 lat. I już w mistrzostwach nie wystartujemy. Co robić?

 

Po pierwsze, robić dalej to, co lubisz, dla samej przyjemności.

Po drugie, zobacz, co wyzwala w Tobie wykonywanie danej czynności. Czemu lubisz ro robić? Może w bieganiu fascynuje Cię prędkość, przekraczanie własnych granic? A w śpiewaniu, wpływanie na ludzkie emocje.

 

Następnie zobacz, gdzie możesz tą umiejętność wykorzystać. Może nie zostaniesz drugą Adele, jednak z powodzeniem możesz, np. prowadzić warsztaty z emisji głosu. 

 

Powodzenia!

 

 

 

 

powrót