Logo BE-MASTER

Mobile menu

JAK OSIĄGNĄĆ SUCKES ZAWODOWY?

 

Szukanie wymarzonej pracy często przypomina czekanie na wyśnionego, idealnego partnera, przysłowiowego 'księcia na białym koniu'. Fantazjujemy na  temat jego wyglądu, intelektu, zasobności portfela i tak dalej. I gdy zdaje się, że oto jest ten wyśniony lub ta wyśniona, po 6 miesiącach czar pryska, a my wreszcie mierzymy się z rzeczywistością, a nie tym,  co stworzyła nasza głowa. I wtedy stajemy przed ważnym pytaniem: 'Co dalej?'. O ile, w kwestii związków o mechanizmie 'księcia' sporo możemy przeczytać, o tyle w zakresie szukania pracy już zdecydowanie rzadziej towarzyszy nam takie skojarzenie. Czy zatem jest ono słusznie przywołane?

 

Otóż, badania pokazują, że 'książę na białym koniu' na rynku pracy ma się całkiem dobrze. Z danych Instytutu Gallupa z 2013 roku wynika, że jedynie 17% Polaków chce zostać przy swoim obecnym szefie. Co to oznacza? Albo, że jesteśmy mało lojalni, albo, że po prostu nie lubimy swojej pracy. Jak to możliwe, że tak wielu z nas, robi to, czego w gruncie rzeczy nie chce? Biorąc pod uwagę fakt, że przecież w pracy spędzamy większą część naszego dnia i życia, brzmi to jak przekleństwo lub urok, który ktoś na nas rzucił. I nasuwa się od razu pytanie, jak to zmienić lub chociaż okiełznać?   

 

Pomóc może nam, nie książę, a coach kariery.  

 

KIM JEST COACH KARIERY?

Coach kariery mobilizuje klienta coachingu (tzw. coachee) do procesu samodzielnego uczenia się i samopoznania. W tym tkwi siła coachingu i odpowiedź na złożoność naszej rzeczywistości. Uczestniczenie w tym procesie, pozwala klientowi (tzw. coachee) zobaczyć sposób w jaki on i tylko on poznaje świat. I co więcej, w dalszej kolejności, następuje proces transferu wiedzy w umiejętności. A to powoduje zmianę. Trwałą zmianę, której tak wiele osób przecież pragnie. Coachee w coachingu kariery, poznaje odpowiedź na najważniejsze pytania: kim jestem, czego chcę i potrzebuję, co czuję i jaka jest moja misja? Następnie tę wiedzę, poprzez różnorodne ćwiczenia, coachee wciela w swoje życie i widzi rezultaty. W coachingu klient odkrywa swój mechanizm poznawczy. Innymi słowy, dowiaduje się w jaki sposób najefektywniej realizuje swoje życiowe cele, jakie są jego osobiste motywacje i ścieżki indywidualnej drogi rozwoju. Dzięki temu możliwe jest tworzenie zindywidualizowanych strategii sukcesu zawodowego.

 

To, co wyróżnia coaching od mentoringu czy doradztwa to fakt, że coachee sam odkrywa najważniejsze odpowiedzi. To nie jest relacja, w której klient przychodzi do coacha z problemem, a ten proponuje mu rozwiązanie. Coaching pomaga określić Twoje mocne strony oraz tworzyć indywidualną ścieżkę Twojej kariery. Jest doskonałym rozwiązaniem zarówno dla menażderów, dyrektorów, jak i osób wykonujących pracę na poszczególnych stanowiskach. To również sprawdzona metoda dla tych, którzy chcą zmiany w swojej ścieżce zawodowej, ale nie mogą się do tego zmotywować lub dla tych, którzy kompletnie nie mają na siebie pomysłu.

 

 

Jak osiągnąć pracę marzeń? BE-MASTER COACHING

 

KRÓTKI PROGRAM COACHINGU KARIERY

 

Ćwiczenie coachingowe 1. Ścieżka kariery

Odpowiedz lub wykonaj ćwiczenie z każdego punktu poniżej. Swoje odpowiedzi, przemyślenia zapisuj na kartce, a potem spójrz na to, co napisałeś i zobacz co z tego wynika dla Ciebie, czego się o sobie dowiedziałeś. Ćwiczenie możesz też wykonać z przyjacielem. Polecam!

 

 

Coaching zawodowy BE-MASTER

 

Ćwiczenie coachingowe  2. MAM TALENT i co z tego?

 

Czasem bywa tak, że ktoś bardzo, bardzo chce śpiewać. Ćwiczy, bierze udział w kursach, castingach. A jednak nie odnosi sukcesu. Albo odkrywamy naszą pasję do tańca w wieku 40 lat. I już w mistrzostwach nie wystartujemy. Co robić?

 

Po pierwsze, robić dalej to, co lubisz, dla samej przyjemności.

Po drugie, zobacz, co wyzwala w Tobie wykonywanie danej czynności. Czemu lubisz ro robić? Może w bieganiu fascynuje Cię prędkość, przekraczanie własnych granic? A w śpiewaniu, wpływanie na ludzkie emocje.

 

Następnie zobacz, gdzie możesz tą umiejętność wykorzystać. Może nie zostaniesz drugą Adele, jednak z powodzeniem możesz, np. prowadzić warsztaty z emisji głosu. 

 

Powodzenia!

 

 

 

 

powrót