Logo BE-MASTER

Mobile menu

Coachingowy panel ekspertów #9

Czy warto iść do coacha, który nie jest ekspertem w dziedzinie, nad którą chcę popracować? Co może mi dać taka sesja? Czy spotkanie z coachem, który nie jest specjalistą w konkretnej branży może przynieść jakieś pozytywne efekty? Przekonaj się, czy 'właściwy' coach musi być jednoczesnie wybitnym ekspertem w określonej w branży. W #9 coachingowym panelu ekspertów odpowiadamy na pytanie:

 

Jak może mi pomóc coach, który nie jest ekspertem w dziedzinie nad którą chcę popracować, np. sportem?

 

 

Często spotykam się z tym pytaniem. Warto wówczas sprawdzić, czy to czasem nie jest przemyślana gra ego, które na przykład może w odpowiedzi na Twój pomysł skorzystania z sesji coachingowej wyraźnie Cię zapytać: 'Do coacha? Czyś Ty zwariowała? Po co pójdziesz do tego coacha? Czy on wylał hektolitry potu podczas treningów? Czy wie jak to jest poświęcić całe swoje życie prywatne dla sportu? Co on w ogóle na ten temat coś wie? Daj sobie spokój…' Dylemat wielu z nas. Ja jednak zawsze mówię na początku naszej znajomości, że coach nie jest mentorem czy doradcą. Coach ma wyzwolić w Tobie Twoje własne odpowiedzi i pomysły w dziedzinie, w której Ty się rozwijasz. Przejmujesz odpowiedzialność za swoje życie. I to jest w tej metodzie niesamowite. Nie narzucam Ci żadnych rozwiązań. Często wręcz jestem oczarowywana decyzjami moich klientów. Nigdy bym na takie rozwiązanie nie wpadła. Nie oznacza to oczywiście, że przenigdy nie doradzam i że nie jest to możliwe. Mam sporo doświadczeń biznesowych czy związanych z pozyskiwaniem funduszy na działalność. Przygotowuję ludzi do wystąpień publicznych i pracujemy razem nad radzeniem sobie ze stresem w życiu oraz planowaniem ścieżki kariery. Jednak, w takich konkretnych sytuacjach jasno określamy cel naszego spotkania i wtedy może ono nieco zmienić formułę. Zawsze jednak wychodzimy lub dochodzimy do pracy nad sobą.  Dlatego, jeśli chcesz zacząć swoją przygodę od rozwinięcia konkretnej umiejętności, skontaktuj się z wybranym coachem i sprawdź w jaki sposób może Ci w tym zakresie pomóc. Moim zdaniem, warto. 

Coach Beata Master

Beata Master

Coach BE-MASTER, doktor nauk społecznych, certyfikowany trener rozwoju interpersonalnego. Prezes Fundacji Pracownia Jutr. Nauczyciel drugiego kroku - pierwszy zawsze należy do osoby, która przychodzi na coaching.

www.be-master.pl

Ze względu na to, że specjalizuję się we współpracy z klientem wywodzącym się z szeroko rozumianego biznesu udzielę odpowiedzi tyczącej się tejże odmiany coachingu.

 

Moim zdaniem w coachingu biznesowym istotne jest, by coach posiadał wiedzę/świadomość/doświadczenie w pracy w środowisku biznesowym. We współpracy tyczącej się prowadzenia biznesu, zarządzania,  przedsiębiorczości, budowania zespołu, motywacji, produkcji  itd. itp. ewidentnie się  to sprawdza. Dzięki temu, i co najważniejsze, coach może trafniej zadawać pytania tyczące się tematyki spotkań z klientem. Odbiera, to, co komunikuje klient w odpowiednim kontekście.

 

Oczywiście zdania, co do tego są podzielone. Znam osobiście wielu coachów, którzy pracują z klientami osadzonymi w tzw. biznesie i otwarcie mówią, że dla nich to czy rozumie, co  klient mówi  nie jest istotne – ważne, by klient sam siebie rozumiał. I też są świetni, w swoim stylu pracy.

 

Dla mnie jest oczywiste, iż coach nie musi być specjalistą w danej dziedzinie, ale po prostu osadzenie w środowisku biznesowym, gdy coaching tego dotyczy jest istotne, zwiększa skuteczność i efektywność procesu coachingowego.

 

Wg mnie, to samo tyczy się innych dziedzin życia, w tym wspomnianego w tytule sportu. Jakoś nie widzę, by typowy 'coach potato' mógłby być idealnym coachem dla rasowego triatlonisty. 

 

Iwona Gierłach Coach

Iwona Gierłach

Coach, trener, menedżer.

www.vesti.krakow.pl

 

Dziedzina, nad którą zapewne chcesz pracować to zmiana.

Chcesz przejść z punktu A do punktu B. Po drodze będziesz  wykorzystywał, widział przede wszystkim swoje zasoby i będziesz świadomym przeszkód i zagrożeń. Poznasz swoje motywacje, bilans zysków i strat oraz rozpoznasz mechanizmy sabotujące oraz te, które ci służą.

W tej dziedzinie coach jest ekspertem. Coach to Twoja obiektywna dodatkowa para oczu i uszu, to latarnik, co kieruje strumień światła na te miejsca, które były zacienione, albo przez okoliczności, albo sam je zasłoniłeś.

Czy chcesz namalować obraz, czy skoczyć o tyczce, czy wleźć na K2, czy sprzedać więcej pralek coach nie będzie Cię uczył jak to się robi, coach będzie ci towarzyszył w drodze do poznania dziedziny jaką jesteś ty sam.

 

Justyna Dworczyk Coach

Justyna Dworczyk

Trenerka, coach, mówca, wykładowca, autorka warsztatów 'Ta, Która Wie'.  Integrując różne podejścia - coachingowe i terapeutyczne towarzyszy ludziom w zmianie. Pomaga poprawić jakość życia przez uzdrowienie relacji rodzinnych, partnerskich, biznesowych. Kieruje się tezą, że dobre relacje to szczęśliwe życie.

http://dworczyktraining.pl/

Dobrym zilustrowaniem odpowiedzi jest przeanalizowanie zadań trenera i coacha w drużynach sportowych. Trener jest fachowcem i zna się na tym, co i jak drużyna ma ćwiczyć, rozwijać, by stawać się coraz lepsza. Coach natomiast skupia się na uzyskaniu najwyższej efektywności pojedynczego gracza jak i całej drużyny w ramach posiadanych przez nich umiejętności. Wraz z coachee wyłania sposób myślenia, który służy skuteczności, przekracza wątpliwości budując wiarę w sukces, opiera motywację na wartościach i przekonaniach, które dodają mu sił, odwołuje się do obrazu samego siebie  – do tożsamości, którą coachee hołubi w sercu, rozwija poczucie wnoszenia wartości dodanej, wpływania na jakość  życia innych ludzi. Coach nie musi umieć właściwie układać dłoni do rzutu piłką ale umie dowiadywać się, po czym coachee poznaje, że ręka była ułożona prawidłowo i co takiego coachee może zrobić, żeby taki układ stał się naturalnym odruchem...

 

Monika Zubrzycka-Nowak Coach

Monika Zubrzycka-Nowak

Coach, trener, superwizor coachingu

gwps.pl/coaching-warszawa/blog/monika-zubrzycka-nowak

Jeśli potrzebujesz porad i strategii od kogoś, to znaczy, że potrzebujesz mentora, doradcy, konsultanta. Coach nie daje odpowiedzi na Twoje pytania. Coach zna pytania, Ty znasz odpowiedzi. To tak jakbyś zapytał mnie jaką muzykę lubisz? Ja nie wiem jaką, ale Ty wiesz. Wiesz dokładnie jakich wykonawców, jaki rodzaj muzyki, jak ona brzmi, z czym CI się kojarzy? Ja jako coach mogę zgadywać na podstawie tego jaką ja znam i lubię muzykę. Nawet mogę trafić, ale nadal pozostanie to tylko zgadywaniem. To co mogę zrobić ja - Coach - to pomóc CI poszukać odpowiedzi na pytanie: jaką naprawdę muzykę lubisz :)?

Monika Kliber Coach

Monika Kliber

Coach, Trener rozwoju osobistego

www.monikakliber.com

Coach nie musi być ekspertem we wszystkich dziedzinach. Coach ma swoje 'narzędzia' pracy , jakimi są odpowiednie pytania. Coaching zakłada, że Klient ma w sobie wszystkie odpowiedzi, wszelkie potencjalne rozwiązania.

 

Joanna Wieczorek Coach

Joanna Wieczorek

Coach i Trener Rozwoju Osobistego

asiawie.wix.com/inwestycjawsiebie

Nie ma potrzeby, aby coach był takim ekspertem. To TY jesteś ekspertem od swojego życia. TY znasz najlepiej swoje potrzeby, pragnienia i cele. Coach będzie Ci towarzyszył w Twojej drodze. Jego rolą jest zadawanie pytań w taki sposób, byś sam znalazł rozwiązania, których potrzebujesz i doszedł do miejsca, w którym chcesz się znaleźć. Coach nie musi znać doskonale Twojej branży, gdyż nie będzie proponował Ci rozwiązań. Tym różni się coaching od mentoringu. W coachingu to Ty decydujesz, co i jak chcesz zrobić. Coach pomoże Ci spojrzeć na Twoje problemy z innej perspektywy i przekuć marzenia na mądrze określone cele, byś mógł je zrealizować.

 

Natalia Bugaj Coach

Natalia Bugaj

Bridal coaching

bridalcoaching.pl

Może pomóc uzyskać nowe, niekonwencjonalne podejście do danego zagadnienia, poszerzyć perspektywę i pomóc wyjść poza schemat.

 

Justyna Pasenkiewicz-Pitera Coach

Justyna Pasenkiewicz-Pitera

Coach i Trener Dietetyczny

www.efekt-dieta.pl

Coach nie musi być ekspertem w dziedzinie, wykonywanej przez klienta. Ważne, aby posiadał kluczowe narzędzia pracy z klientem oraz naturalny talent.

 

Zbigniew Godziński Coach

Zbigniew Godziński

Coach, autor pubikacji 'Sukces - wyobrażenia a rzeczywistość'

dobrycoach.pl/coach/zbigniew-godzinski

 

Polecamy nasz ekspercki panel wszystkim pasjonatom rozwoju osobistego. Jeżeli jesteś coachem i chcesz włączyć się do naszej inicjatywy zachęcamy do udziału w coachingowych wtorkach. Przygotuj swoją opinię na wybrany temat coachingowy  i prześlij go nam. Podziel się swoją wiedzą  i doświadczeniem na temat rozwoju osobistego. Skontaktuj się z nami i prześlij nam swoje propozycje odpowiedzi. Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnym panelu, który będzie dotyczył kwestii fnansowych. W następnym coachingowym panelu ekspertów #10 coachowie odpowiedzą na pytanie:

 

Na czym polega coaching motywacyjny i dlaczego warto z niego skorzystać?

 

Skorzystaj z wiedzy i doświadczenia naszych coachów.

 

 

 

 

 

 

powrót