Logo BE-MASTER

Mobile menu

Coachingowy panel ekspertów #10

 

W ramach #10 panelu ekspertów poprosiliśmy trenerów rozwoju osobistego oraz coachów biorących udział w ogólnopolskiej kampanii 'Poznaj coaching' do odpowiedzi na pytanie:

 

Na czym polega coaching motywacyjny i dlaczego warto z niego skorzystać?

Przeczytaj odpowiedzi ekspertów i zmotywuj się do udzialu w bezpłatnych warsztatach, sesjach coachingowych oraz webinarach, które prowadzone będą przez cały maj w wybranych miastach w Polsce.

 

Warto skorzystać z coachingu motywacyjnego, aby odkryć, co dla wielu z nas niezwykle zaskakujące, że zawsze każdy z nas jest do czegoś zmotywowany. Jeśli nie borykamy się z poważnymi zaburzeniami, nie ma możliwości, aby nie było w nas motywacji (z punku widzenia biochemii związane jest to z gospodarką hormonalną). Ona jest z nami od naszego pierwszego do ostatniego oddechu.

 

Czemu, więc tylu ludzi wokoło ma z motywacją taki gigantyczny problem?

 

Otóż, źródło nie tkwi w samym rozumieniu motywacji, która jest po prostu rodzajem Twojej energii do działania (jedni zużywają ją na pracę, realizowanie pasji, rodzinę, a inni na oglądanie telewizji, szukanie wymówek, marudzenie czy pozostawanie w roli ofiary – a to wymaga sporo energii i często o tym zapominamy!), ale w tym jaki nadajemy jej kierunek. Jaki mamy motyw na życie? To jest klucz coachingu motywacyjnego. Jeśli działamy zgodnie z tym, co dla nas ważne i jesteśmy tego świadomi, bez większego wysiłku odnajdujemy siłę i inspirację do działania, a metody motywacyjne przynoszą efekt. Najczęściej jednak rządzą nami, często nieuświadomione przekonania czy normy, które w pewnych zakresach blokują nasz potencjał (np. porównywanie do innych i obawa przed oceną i życie zgodnie z mantrą 'nie wychylaj się'). Podczas sesji coachingowych możesz  odkryć te blokady, usunąć je w bezpieczny sposób i ożywić swój potencjał.

 

Coaching motywacyjny pomaga odnaleźć samego siebie w naszym złożonym, multidyscyplinarnym świecie. To szkoła życia, w której sam odkrywasz w sobie nauczyciela i ucznia. I uświadamiasz sobie, że ten proces będzie trwał do końca życia.  Uczestniczenie w tym procesie, pozwala klientowi (tzw. coachee) zobaczyć sposób w jaki on i tylko on poznaje świat. W dalszej kolejności, następuje proces transferu wiedzy w umiejętności. A to powoduje zmianę. Zaczyna się ona od odpowiedzi na kluczowe pytania, których bardzo często ani my sami, ani nikt inny nie zadajemy sobie w życiu:

 

- Kim jestem?

- Czego chcę?

- Czego potrzebuję?

- Co czuję?

- Jaka jest moja misja?

 

Odpowiedzi otwierają drzwi do zmiany. Do siebie samego. Do motywacji ukierunkowanej na szczęście.

 

Coach Beata Master

Beata Master

Coach BE-MASTER, doktor nauk społecznych, certyfikowany trener rozwoju interpersonalnego. Prezes Fundacji Pracownia Jutr. Nauczyciel drugiego kroku - pierwszy zawsze należy do osoby, która przychodzi na coaching.

www.be-master.pl

 

Każde działanie rozpoczyna się od motywacji.

Jej brak odczuwał każdy z nas na rożnych etapach swojego życia - przygotowania do egzaminów, matury, zmiany pracy, trybu życia, powrotu lub rozpoczęcia przygody ze sportem…. Wiemy, jak ciężko jest zacząć i utrzymać systematyczność działania bez odpowiedniego poziomu motywacji. Czasami nie wystarczy tylko wsparcie najbliższych lub osób, które rozpoczynają ten sam etap, by osiągnąć wyznaczony cel.

 

Motywację można pobudzać także poprzez proces coachingowy -  w formie indywidualnej lub grupowej. Pierwsza forma polega na pracy klienta z coachem, który za pomocą odpowiednich ćwiczeń oraz pytań, wzmacnia nasze dążenia, szuka przyczyn spadku motywacji, ale także pozwala na bieżąco ustalać mniejsze cele oraz nadzorować plan ich realizacji. 

 

Druga forma, opiera się o innowacyjną formę pracy grupowej inspirowaną m. in. formami pracy terapeutycznej (np. Grupy Ballinta), połączonej z elementami sesji indywidualnych coach - klient. Jest on na tyle elastyczną metodą pracy, aby klient uczestniczący w nim przyjmował różne, dopasowane do siebie role (obserwator, uczestnik, coach wspierający), a tym samym uczestniczył w pełni efektywnym  procesie coachingowym, uzyskując w ten sposób często zaskakujące rezultaty. 

 

Korzyści bezpośrednie:

  • doświadczenie na sobie coachingu grupowego,
  • integracja grupy,
  • wzajemne uczenie się w wyniku obserwacji i uczestniczenia, 
  • uzyskanie  pozytywnej motywacji, energii i chęci do działania.

 

Przeważnie sesja coachingu grupowego obejmuje 3 godziny, na które składa się integracja (grupy do 15 osób), wprowadzenie do metodyki coachingu grupowego oraz podstawy zadawania pytań, sesja coachingowa w której uczestniczą wszyscy klienci oraz podsumowanie.

 

Aneta Tyczyńska Coach

Aneta Tyczyńska

Dyplomowany pedagog pracy, coach, trenerka pracująca w obszarze rozwoju kariery oraz przedsiębiorczości. Wieloletnie doświadczenie w zakresie doradztwa kariery oraz kooperacji z Biznesem, przekłuwam na codzienną pracę w Biurze Karier Politechniki Warszawskiej, prowadząc tam projekty związane z rekrutacją, rozwojem potencjału kół naukowych oraz organizacji studenckich, a także wspieraniem przedsiębiorczości młodych

 

Przede wszystkim zanim Klient zdecyduje się na coaching w aspekcie motywacji warto, aby pamiętał, że motywacja – jak większość rzeczy w życiu – nie jest dana raz na zawsze. Jest to zatem jedynie stan, który trwa dłużej lub krócej, a na całość odczuwanej motywacji składa się szereg czynników wewnętrznych i zewnętrznych.

 

Coaching motywacyjny pomaga przede wszystkim na odkryciu przez Klienta jego własnych źródeł motywacji wewnętrznej niejednokrotnie opartej na jego indywidualnym systemie wartości oraz w doniesieniu do misji. Coach skupiający się w pracy na czynnikach zewnętrznych wzmocni Klienta jedynie krótkotrwale. I otwartym pozostawiam pytanie o skuteczność takiej pracy ;)

 

Małgorzata Pielka Coach

Małgorzata Pielka

Coach w trakcie akredytacji ICF. W pracy coachingowej kieruję się przejrzystymi i etycznymi zasadami ICF. Swoim działaniem i otwartym podejściem do osób zainteresowanych współpracą w ramach coachingu inspiruję i motywuję do podjęcia kolejnych kroków na zasadach partnerskiej relacji.

 

 

Wraz z początkiem maja ruszyła ogólnopolska akcja 'Poznaj coaching', której celem jest pokazanie prawdziwego oblicza coachingu oraz zachęcenie do bliższego przyjrzenia się tej formie rozwoju osobistego. Kampania tworzy przestrzeń do dyskusji na temat coachingu, a także możliwość sprawdzenia jego skuteczności w praktyce. Wszystkie osoby zainteresowane coachingiem mogą wziąć udział w darmowych warsztatach oraz sesjach, które odbywają się w kilku miastach Polski. Więcej inforamcji na temat programu wydarzeń dostępnych jest na stronie kampanii Poznaj coaching.

 

Wsystkich coachów oraz trenerów rozwoju osobistego zachęcamy do włączenia się do akcji i przesyłania odpowiedzi na pytania związane z rozwojem osobistym. W kolejnym #11 panelu ekspertów  coachowie opowiedzą o coachingu dla kobiet:

 

Czy kobiety potrzebują coachingu?

Z jakiego typu coachingu najczęściej korzystają kobiety?

Co daje coaching kobietom?

 

Zapraszamy!

 

 

 

 

 

powrót