Logo BE-MASTER

Mobile menu

Coachingowy panel ekspertów #6

 

Każdemu z nas pewnie nieraz przeszła przez głowę myśl - chwilo trwaj! Chcielibyśmy możliwie najłdłużej przeciągnąć w czasie momenty, w których czujemy się szczęśliwi, spełnieni, docenieni. Zawsze z nostalgią i dumą wspominamy prywatne sukcesy.... zwałaszcza te, które osiągnęliśmy dzięki ciężkiej pracy i wytrwałości. Ogromną przyjemność dają nam nasze osiągnięcia.  To własnie poczucie spełnienia i zadowolenia z samego siebie można wypracować w sobie podczas sesji coachingowych. I tutaj nasuwa się pytanie - jak długo możemy czerpać z efektów coachingu?

 

Czy rezultaty coachingu są trwałe?

W #5 coachingowym panelu ekspertów radziliśmy jak wybrać dobrego coacha. Ale czy znalezienie dobrego coacha spowoduje, że może życie stanie się lepsze? Czy kilka sesji coachingowych wpłynie na to, że w moim życiu nastąpią trwałe zmiany? Czy udział w coachingu spowoduje, że problemy zostaną całkowicie rozwiązane? Wątpliwości i niepewności wokół coachingu jest wiele. Sprawdź opinie coachów na temat wypracowanych rezultatów coachingu.

 

Tak wielu z nas pragnie trwałości w każdym wymiarze (stała praca, młodość, związek). A jednak, ponownie coaching pokazuje, że można spojrzeć na to zupełnie inaczej, odkryć coś zupełnie innego. Określone rezultaty, z którymi klient wychodzi po sesji są trwałe na tyle, na ile to możliwe i potrzebne w życiu danej osoby ('gdy uczeń jest gotowy, pojawia się nauczyciel'). Przecież nasze życie ze swej natury bezustannie płynie. To jedna z najważniejszych umiejętności, akceptować zmiany i widzieć w nich drogę rozwoju, sens. To jest dla mnie fascynujące w coachingu. Klient doświadcza na własnej skórze, że zmiany w jego życiu są potrzebne w danym momencie i jednocześnie uczy się budzić swoją siłę do czerpania z tego, co pojawia się na jego drodze. Kiedy uwalniamy się spod władzy trwałości, zawsze ma się nie tyle trwałe, co dobre, sensowne efekty (często trwałe;)

 

Coach Beata Master

Beata Master

Coach BE-MASTER, doktor nauk społecznych, certyfikowany trener rozwoju interpersonalnego. Prezes Fundacji Pracownia Jutr. Nauczyciel drugiego kroku - pierwszy zawsze należy do osoby, która przychodzi na coaching.

www.be-master.pl

 

'Umysł rozciągnięty do nowej idei, nigdy nie kurczy się do poprzedniego wymiaru' (Oliver Wendell Holmes).

Rozróżniamy coaching transakcyjny i transformacyjny. 

  • Transakcyjny to coaching skierowany na opracowanie postępowania, które pozwoli osiągnąć określony namacalny wynik, np.: 'do wakacji trzy razy w tygodniu chodzę na siłownię'. Takie podejście zadaniowe nie wywiera dużego wpływu na strategie myślowe, na podejście do życia. A więc może nie przynosić trwałych rezultatów. Owszem uczy, że jeśli się umówię ze sobą, to realizuję zadanie. 
  • Coaching transformacyjny działa szerzej. Ten sam temat 'poszerzony' do celu - 'utrzymuję zadowalającą mnie formę fizyczną' - wymaga takiego opracowania zagadnienia, by dbanie o swoją fizyczność stało się nawykiem życiowym, normą, naturalnym sposobem bycia. I wtedy rezultaty są trwałe. Oczywiście mogą pojawić się w przyszłości 'sabotażyści', ale w świadomości osoby będą pojawiały się sygnały przypominające, że nie żyje ona w zgodzie ze swoimi wartościami.

 

Monika Zubrzycka-Nowak Coach

Monika Zubrzycka-Nowak

Coach, trener, superwizor coachingu

gwps.pl/coaching-warszawa/blog/monika-zubrzycka-nowak

 

 

JAK DOKONAĆ TRWAŁEJ ZMIANY?

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie nie dokonują zmiany w życiu, ale najpopularniejsze są następujące:


1. Nie potrzebują jej :)

Nie wszyscy zawsze i wszędzie potrzebują zmiany. Warto o tym pamiętać! Czasami potrzebujemy świętować to co osiągnęliśmy; innym razem musimy wytrwale pracować aby osiągnąć to do czego dążymy.

 

2. Nie wiedzą w jakiej sferze życie potrzebują zmiany.

 

'Chciałbym być szczęśliwszy' - to typowe stwierdzenie. Następnie potrzebujemy wybrać, którąś z dziedzin życia. Nie jest to łatwe, ale trzeba wybrać jedną z dziedzin, po to, aby od niej zacząć zmianę. W pewien sposób, nie ma znaczenia, od czego zaczniemy. Jeżeli zaczniemy regularnie ćwiczyć, zmniejszy to stres i pozwoli na lepsze relacje z innymi; zmieniając pracę zmieniamy nasze samopoczucie i stan finansowy, co zwiększa nasze możliwości itd.

 

3. Nie wiedzą jak dokonać zmiany.

 

Potrzebujemy szczegółowo określić 3 elementy czyli:

 

a) co chcemy osiągnąć?

b) jak wygląda aktualna sytuacja?

c) co możemy zrobić w tym tygodniu?

 

Proces powtarzamy regularnie co tydzień.

 

4. Nie mają sił na dokonanie zmiany.

 

Brak siły może wynikać z tego, że niewystarczająco określiliśmy nasz powód do zmiany, czyli:

 

a) co chcesz osiągnąć?

b) jakich korzyści się spodziewasz?

c) jak rozpoznasz, że osiągnąłeś cel?

d) w jakim czasie chcesz cel osiągnąć?

 

Brak siły może też oznaczać, że potrzebujesz wsparcia innych ludzi, np. przyjaciela, grupy master – mind, coacha.

 

5. Wracają do starych nawyków.

 

Chodzi o ludzi, którzy dokonali zmiany, zaczęli się cieszyć pierwszymi jej efektami a następnie wrócili do starych nawyków. Sytuacja nie tak rzadka. Wynika ona często z niezrozumienia, że aby stworzyć nawyk potrzeba około 3 – 6 tygodni, ale żeby go utrzymać potrzebny jest około rok. Ważne aby mieć ludzi, przed którymi 'zdajemy relację' z naszych działań i którzy w razie potrzeby mogą nas wspierać a także świętować wspólne sukcesy.

 

 

Jak więc dokonać trwałej zmiany?

 

Prosta formuła, której używam do zmian zarówno w swoim życiu, jak i w życiu innych brzmi:

 

1.MIEJ WIELKIE EKSCYTUJĄCE MARZENIA.


Nie muszą być 'realne', a nawet nie powinny. Chodzi o to, żeby były fascynujące, pociągające, dające chęć do dokonania zmiany, ze względu na przyszłe korzyści. Czymś takim dla Kennedy'ego było: 'człowiek na księżycu'; M.L. Kinga 'równość wszystkich' Matki Teresy 'zadbać o najuboższych'. Marzenia mają pobudzać emocje. Co pobudza ciebie?


2. USTANÓW WERYFIKOWALNE CELE.


Marzenia dają 'siłę napędową' a teraz czas na zaangażowanie prawej, racjonalnej półkuli mózgu. Potrzebujemy zamienić nasze marzenia typu: 'chcę być bogaty' 'będę dużo podróżować' na weryfikowalne cele np. 'będę zarabiać 100 tys miesięcznie od 2018' 'każdego roku zwiedzę trzy nowe kraje'. To pozwala nam zweryfikować czy realizujemy nasze marzenia, czy tylko jesteśmy marzycielami, którym ucieka życie. Jakie są twoje cele?


3. DZIAŁAJ KONKRETNIE.


Emocje nas pobudzają, rozum weryfikuje a wola sprawia, że działamy. Bez działania nie ma rezultatów. Marzenia są ekscytujące, cele nieco nas ostudzają a działanie to ciężka harówa, aby później cieszyć się marzeniami. Na pewno nie będzie łatwo, będą porażki,  rozczarowania, łzy. Na pewno trzeba działać mądrze, ale przede wszystkim trzeba działać. Lepiej wolnym krokiem a konsekwentnie niż wielki zryw i... zerwane ścięgna :-) 'Kropla drąży skałę, nie przez siłę uderzenia, ale przez częstotliwość padania'. Jakie są twoje codzienne działania?


CO ZROBIĆ ABY UTRWALIĆ ZMIANĘ?


Wprowadzanie zmiany, to tak naprawdę budowanie nowych nawyków. Jak mawia jeden z najbogatszych ludzi w Australii Peter Daniels: 'Najpierw my kształtujemy nawyki a potem nawyki kształtują nas' Kluczem do zbudowania nawyków, jest zapewnienie sobie wsparcia wtedy, kiedy my przestajemy działać. Prosty przykład: umów się na bieganie z inną osobą, która będzie po ciebie przychodziła. Oczywiście, że jak się uprzesz, to nie wyjdziesz, ale to zawsze mobilizuje, prawda?
Inny przykład, to człowiek, który dał swojemu bratu w depozyt 1 000 zł i umówił się, że jeżeli w określonym czasie nie zrealizuje swojego celu, to te pieniądze zostaną przesłane na wskazany przez niego wcześniej cel charytatywny. Jaki jest twój mechanizm, który zadziała, kiedy ty nie będziesz działać?

 

Pamiętaj: 'Sukces przyjdzie, ale musi cię zastać przy pracy!'

 

Coach Andrzej Burzyński

Andrzej Burzyński

Koneser życia pełnego pasji.

www.AndrzejBurzynski.pl

 

To zależy od wielu czynników i od tego jak definiujemy rezultaty coachingu. Na pewno w dużej mierze od samego zaangażowania i postawy klienta oraz od czynnika motywującego. Najtrwalsze efekty otrzymujemy, kiedy dążymy do spójności w trzech obszarach : wiedzy, praktyki i działania w zgodzie z kluczowymi wartościami, tzw: dewiza 'walk your talk'. Osobiście mam doświadczenie trwałych owoców pracy coachingowej.

Magdalena Matwiejczuk Coach

Magdalena Matwiejczuk

Coach, Psychoterapeutka, Psycholog, Trener. Prowadząca Studium Coachingu SPCh

Wglądy, odkrycia, których dokonuje Klient a propos siebie w danym kontekście przenoszą się na inne aspekty jego życia. Rezultaty, które są chwilowe w danej sytuacji mogą być bardzo trwałe w innych sytuacjach w których znajduje się Klient. Np. Osiągając chwilową umiejętność panowania nad stresem podczas wystąpienia publicznego możemy korzystać z tej umiejętności w relacjach z dzieckiem, współpracownikiem czy podczas załatwiania sprawy w urzędzie. Wniosek płynący z sytuacji wystąpienia publicznego może być niezmiernie cenny w innych sytuacjach. Patrząc tak na temat efektywność coachingu można powiedzieć, że efekty są bardzo trwałe.

 

Monika Kliber Coach

Monika Kliber

Coach, Trener rozwoju osobistego

www.monikakliber.com

Wszystko zależy, ponieważ tak naprawdę to Klient ponosi odpowiedzialność za swoje życie. Nikt za nikogo niczego zrobić nie może. Coach inspiruje do zmiany ale pracę  powinien chcieć wykonać sam  Klient. Nie ma dróg na skróty. Jest kierunkowskaz, reszta należy do zainteresowanej zmianą osoby. W dobrym coachingu, sesje kończą się po zrealizowaniu celu przez Klienta. 

 

Joanna Wieczorek Coach

Joanna Wieczorek

Coach i Trener Rozwoju Osobistego

asiawie.wix.com/inwestycjawsiebie

Tak! Rezultaty coachingu są trwałe, ponieważ bazują na Twoich wartościach, Twoich potrzebach i Twoich talentach. Coaching pozwala Ci działać w zgodzie ze sobą i na tym polega jego największa magia. Jeśli tylko podczas sesji jesteś szczera/szczery wobec siebie (co powiedzmy wprost, wcale nie jest łatwe), rezultaty, które osiągniesz, mogą ci towarzyszyć już zawsze.

 

Katarzyna Bednorz Coach

Katarzyna Bednorz

Bridal coaching

bridalcoaching.pl

Jeśli cele były świadomie wyznaczone przez klienta to jak najbardziej tak.

 

Zbigniew Godziński Coach

Zbigniew Godziński

Coach, autor pubikacji 'Sukces - wyobrażenia a rzeczywistość'

dobrycoach.pl/coach/zbigniew-godzinski

Rezultaty coachingu zależą przede wszystkim od coachowanego. Od stopnia jego zaangażowania i determinacji w zrealizowaniu wybranego przez siebie celu. Pomoc w trafnym zdefiniowaniu celu należy do coacha. Specyfika rozmowy coachingowej pozwala na uporządkowanie myśli, określenie i zhierarchizowanie problemów, a przede wszystkim na dokładnym rozplanowaniu czynności zaradczych, które rozwiążą istniejący problem, lub ułatwią adaptację do jakiejś nowej, życiowej sytuacji. Jeśli faktycznie ten plan zostanie zrealizowany rezultaty danej (danych) sesji mogą być trwałe.

 

Justyna Pasenkiewicz-Pitera Coach

Justyna Pasenkiewicz-Pitera

Coach i Trener Dietetyczny

www.efekt-dieta.pl

 

Wszystkich zainteresowanych coachów zapraszamy do współpracy. Z przyjemnością opublikujemy odpowiedzi na podejmowane zagadnienia związane z tematyką coachingu oraz rozwoju interpersonalnego.

 

W kolejnym, już siódmym coachingowym panelu ekspertów #7 poprosimy coachów o odpowiedź na pytanie:

 

Czy coaching jest zawsze szybki i skuteczny?

 

Na podstawie swoich doświadczeń coachowie ocenią skuteczność coachingu i wskażą w jakich sytuacjach ma on największe szanse powodzenia.

 

 

 

 

 

 

powrót